Logowanie

>> Załóż konto

>> Przypomnij hasło

System reklamy Test

 • pic

  Hotel Warszawianka

 • pic

  Sala Weselna Agata

 • pic

  ONA

 • pic

  Orbita


Od czego są świadkowie

pic

  Para młoda to oczywiście najważniejsze osoby na ślubie i weselu, ale ceremonia zaślubin nie może odbyć się bez świadków, na których spoczywa wiele obowiązków. To właśnie świadkowie dbają o to, aby wesele przebiegło bez zakłóceń i aby gościom niczego nie brakowało. 

  Świadkiem może być osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia. Nie istnieją żadne wymogi dotyczące wyznania świadka – na ślubie kościelnym może nim być nawet osoba nie będąca katolikiem. 

  Najczęściej pan młody wybiera na świadka swojego brata lub przyjaciela, a panna młoda siostrę lub przyjaciółkę, ale nie są to bezwzględne reguły – świadkowie mogą być nawet tej samej płci! Ważne jest przede wszystkim to, aby para młoda darzyła dużym zaufaniem osoby wybrane na świadków i mogła na nich polegać w każdej sytuacji. 

  Formalnym zadaniem świadków jest podpisanie aktu zawarcia związku małżeńskiego w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na tym jednak funkcje świadków się nie kończą!

  Świadkowie wkraczająco akcji jeszcze przed dniem ślubu. To właśnie oni są zobowiązani do zorganizowania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Często powierza się im przygotowanie listy prezentów oraz udekorowanie sali weselnej.  Muszą w ogólności zadbać o techniczne przygotowania do ślubu i wesela. 

  Świadkowa asystuje przyszłej pannie młodej w przymiarkach sukni ślubnej, pomaga jej dobrać biżuterię i dodatki, natomiast świadek zajmuje się przystrojeniem samochodu, dostawami alkoholu oraz podawaniem obrączek podczas ceremonii zaślubin.

   Zazwyczaj to do świadka należy zadanie wzniesienia pierwszego toastu na rozpoczęcie zabawy weselnej. Gdy goście weselni składają parze młodej życzenia, świadkowie odbierają kwiaty i prezenty. 

  Podczas całego wesela świadkowie dbają o gości weselnych – świadkowa pilnuje, aby na stołach nie zabrakło potraw i ciepłych dań, a świadek roznosi alkohol. Oboje biorą udział w konkursach organizowanych przez orkiestrę i pomagają przy oczepinach. Z powodu tylu zadań nie powinni oni pić zbyt dużo alkoholu. Każdy gość weselny ma prawo zgłosić się do świadków, gdy czegoś potrzebuje – przecież nie będzie kłopotał pary młodej!

 • pic

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

 • pic

  Centrum

 • pic

  Zajazd Miłki

 • pic

  Orbita